Temel Cilt Bakımı


Söz konusu güzellik olunca hepimiz için akan sular duruyor. Cilt bakımı ise güzelliğin belki de en önemli faktörü.

Gençken akne, siyah nokta gibi sorunlar başımızı ağrıtırken, yaş aldıkça en önemli sorunumuz kırışıklar oluyor. Elbette herkes gibi bizim de cildimiz kırışacak ama bakımla bu süreci erteleyebiliriz. Peki cildimizi temiz, genç, sağlıklı tutabilmek için neler yapabiliriz?

En önemli faktör belki de cilt temizliği. Aşırı makyaj yapıyorsanız ve bunu temizlemeden yatağa giriyorsanız sivilce ve siyah noktalarla yakında savaşmaya başlayacaksınız demektir. Ayrıca temizlenmemiş bir cilt erken yaşlanır ve canlılığını yitirir.

O yüzden cilt tipinize uygun bir temizleyici ve tonik edinmenizi tavsiye ederim. Belki diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir ama dermokozmetik ürünler kullanmanız cildinizin daha az kimyasala maruz kalması için oldukça önemli.

Daha sonra uygun bir nemlendirici ve gece yatarken de gece kremi sürmeniz belki de en rutin ve en gerekli olan aşamalar. Ben cildime gündüz kremi sürmeyi bazen ihmal etsem de gece kremini mutlaka kullanıyorum çünkü cilt kendisini en güzel gece yeniliyor.

Bunun dışında cildi dıştan olduğu kadar içten beslemek de bir o kadar önemli. Bol su içtiğimiz, taze sebze, meyveye önem verdiğimiz, şekeri azalttığımız bir diyeti hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Benim size naçizane tavsiyem ise gece yatarken bir bardak süt içmeniz olacak. Bir süre sonra cildinizdeki ışıltıyı fark edeceksiniz.

Güneş de cildi yaşlandıran en önemli faktörlerden. Mutlaka güneş kremi kullanın. Hatta artık kapatıcı özellikte olan bir çok güneş koruyucu var. bir taşla iki kuş yani :)

Ayrıca yüz yogasını günde bir defa yaparsanız sarkmalara engel olursunuz. Buna ek olarak iki tane çay kaşığı kullanarak yüzünüze kaşık masajı yapın. Youtube’da bununla ilgili bir çok video var.

Kullandığım cilt bakım ürünlerine bir sonraki yazımda değineceğim. 

Sağlıcakla kalın…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Son Yazılar

recentposts

Bir yazı daha...

randomposts