Kan Grubuna Göre Beslenme ve A Kan Grubu Diyeti


Dr. Peter J. D'Adamo’un beslenme için çığır açan ve best-seller olan kitabına göre insanlar kan gruplarına göre beslenmeli. Başta yok canım olur mu öyle şey dediğim kitabını okuduğumda hiç de haksız olmadığını gördüm. D'Adamo “Dünyada birbiriyle aynı olan iki insanın olmadığına inanmışımdır. İki insanın parmak izleri, dudak izleri, ses izleri eşleşmez. Birbirinin aynı olan iki ot ya da iki kar tanesi yoktur. Her insanın diğerinden farklı olduğuna inandığım için aynı yiyecekleri tüketmelerinin mantıklı olmadığını düşündüm. Her insanın farklı bir bedende farklı yetenekler, zayıflıklar ve besin ihtiyaçlarıyla var olduğunu gördüm. Sağlıklı kalmanın ya da hastalıklardan kurtulmanın tek yolu, o hastaya ihtiyacı olanı vermektir.” der. Bu yüzden herkesin aynı şeyleri yememesi, aynı egzersizleri yapmaması gerektiğini savunur. Çünkü kan grubumuz iç kimyamızı ve besinleri öğütme şeklimizi yansıtmaktadır. Hatta kendi hastalarına kan gruplarına göre diyet yapmıştır ve genelde iki hafta gibi kısa sürede sonuç almaya başlamıştır.
Bu kısa açıklamadan sonra ben de kitapta yazılanlardan kesinlikle fayda gördüğümü ve kendi kan grubum A grubu için yazılan bazı şeylerin bana da birebir uyduğunu şaşırarak okudugumu belirtmek istiyorum. Bugün sizlerle A grubu diyetini paylaşacağım.  


J. D'Adamo’ya göre A grubu insanların yerleşik hayata geçmesi ve tarım toplumuna evrilmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu yüzden özellikle kırmızı eti çok tüketmemeli bitkisel proteinlere ağırlık vermelidir. Daha çok sebze, meyve ağırlıklı beslenmeli ve yoga gibi hafif egzersizler yapmalıdır.

Nasıl beslenmeli?

  • Eti azaltmalı, sebze ağırlıklı beslenmeli, bu kan grubu mide asidini az ürettiği için etin fazlası zararlıdır, ağırlık yapar, enerji kaybına uğratır.
  • Et olarak daha çok deniz ürünlerine yönelmelidirler
  • Kuru bakla, taze fasulye, mercimek, börülce, yulaf faydalıdır.
  • Soya unu, yulaf unu, çavdar unu faydalıdır.
  • Enginar, zencefil, brokoli, marul, pazı, şalgam, rezene, sarımsak, maydanoz, pırasa, ıspanak, hindiba, bamya, soğan, karaturp, balkabağı, havuç, kereviz, mantar, maydanoz A grubu için en faydalı sebzeler arasındadır.
  • Böğürtlen, kızılcık, greyfurt, limon,,incir,kuru erik, dut, ananas, erik, kiraz, kivi kayısı, ise en faydalı meyvelerdir.
  • Hardal, zencefil, sarımsak, zerdeçal faydalıdır.
  • Kuşburnu, papatya, ginseng, fesleğen, rezene, kantaron, karaağaç,limon otu, hindiba ve ekinezya caylari, kahve, yeşil çay faydalı içeceklerdir.
  • A grubundakiler sebze ağırlıklı listelerinde biber, domates, patates ve lahanaya daha az yer vermelidir.
  • Kilo vermek isteyenler eti mutlaka azaltmalıdır.

 Sağlıcakla kalın…Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Son Yazılar

recentposts

Bir yazı daha...

randomposts