Çayınızı Kafkas Usulü Demleyin

Kafkasların uzun yaşam sırları hep merak konusu olmuştur. 100 yaş onlar için orta yaş sayılabilir. Sudan sonra en çok tükettikleri içecek ise çay. Kafkas çayı farklı bitkilerden oluşsa da biz çay kafkas usulü nasıl demlenir ona bakalım:)

Çayı kaynayan suyla demlemek kesinlikle çok zararlı. Yüksek ısıda suyla demlenen çayda bazı maddeler etken hale geçiyor ve vücuda zarar veriyor. Bu kısa bilgilendirmeden sonra gelelim çayı nasıl demleyeceğimize:

1. Mümkünse suyu önceden kaynatıp soğutalım. Suyun içindeki maddeler dibe çökecek ve su yumuşayacaktır. Dipteki suyu kullanmayalım.

2. Demliğimiz mümkünse porselen olsun. Alt kısımda kaynayan su çok önemli değil ama dem koyduğumuz demlik porselen olursa daha iyi olur.

3. Yeşil çay daha makbuldür ama siyah çaydan da vazgeçemiyoruz :)

4. Demliğe çayımızı koyalım önceden kaynatılıp soğutulmuş su veya hazır suyu üzerine ilave edelim. Kaynamış soğumus su ya da hazır su daha yumuşak olacaktır. Yoksa da soğuk musluk suyu ilave edelim. Çaydanlığa da suyu koyup alttaki su kaynadıktan sonra 10-15 dk. daha kaynatalım. 

5. Son olarak çayımızı 30 dk içinde tüketelim. Acımışsa içmeyelim.

Afiyet olsun...:)5 yorum:

 1. Çok güzel bir yazı olmuş. Türk milleti olarak en sevdiğimiz içecek hiç kuşkusuz çaydır. Doğru demlemeyle daha lezzetli olur. İyi çalışmalar teşekkürler yazı için bloguma beklerim sizi de :)
  www.sosyofikir.com

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tabi ki takipteyim ben de :) teşekkür ederim güzel düşünceleriniz için

   Sil
 2. Teşekkür ederiz bu güzel paylaşım için. Ben genellikle bitki çayları ve yeşil çay içmeye çalışıyorum. Ama siyah çay da milletçe en sevdiğimiz içecek tabii. Bu yöntemi deneyeceğim.

  YanıtlayınSil
 3. yaşasın çay değil mi?:)

  YanıtlayınSil

Son Yazılar

recentposts

Bir yazı daha...

randomposts